Kinnekulleträffen 2017

Kinnekulleträffen 2017 - SM i trolling
Yamaha Trolling Cup + Kinnekulle SALMON Showdown
21/22/23 april, 2017 - Hönsäters hamn 58 38N 13 26O
Kinnekulle, Kinneviken och hela Vänern väntar...


Nyhet!!!

lördag 23 april 2016

Mer fisk idag trots en kall nordanvind


Resultat Kinnekulleträffen lördag 23/4 2016
Yamaha Trolling Cup
Antal Tot. viktPoäng
Plac.TeamnamnPostadress23-apr23-apr23-apr
1Far å sonSkövde419,75277,5
2AnkaAxvall417,39253,9
3PlutoHällekis212,26162,6
4RebeccaSkövde39,57155,7
5UnikArvika38,05140,5
6BomsvängenKristinehamn29,37133,7
7RullstenLidköping29,25132,5
8DilénKil28,05120,5
9HältaVedum27,47114,7
10BullenHyssna26,68106,8
11StänkarnEd26,06100,6
12OrklaSkövde25,8598,5
13Torp-EdEd16,7387,3
14StormGötene15,9279,2
15SalmonseekerKristinehamn15,6576,5
16Hammarlund/Pike 2000Hallsberg15,5975,9
17OlssonTöreboda15,5375,3
18Borgs MotorKunla15,4974,9
19DalslandEd15,2172,1
20Big BangTöreboda15,1771,7
21TrollMariestad14,8868,8
22LubbenBengtsfors14,5065,0
23BlommanHova14,4864,8
24CondorVällingby13,7957,9
25JokernLidköping13,4954,9
26Jakt ABKristinehamn13,4254,2
27Gasten/TexasSkene13,1851,8
28ChiquitaMariestad13,1551,5
29KarlsbergMariestad13,1351,3
30Brynja BoysKarlstad13,1251,2
31Ullers/JaffaLidköping13,1051,0
32MinnowLidköping13,0750,7
33Bamse XXLSäffle13,0550,5
34UtternMariestad13,0550,5
35SpecLundsbrunn12,9549,5
36KrantzSkövde12,8848,8
37LatitudeGötene12,8848,8
38BlänketLidköping12,8348,3
39TobySkultorp12,7747,7
40HSFÖrebro12,5345,3
41SolidMariestad12,4944,9
42VestliStora Skedvi12,3443,4
Antal fisk 23 April:60
Antal Kg 23 April:236,12
Medelvikt i kg3,935






Delresultat Kinnekulleträffen 2016
Yamaha Trolling Cup
AntalAntalTotal
PlaceringTeamPostadress22-apr23-aprPoäng
1Far å sonSkövde4277,5
2AnkaAxvall4253,9
3VestliStora Skedvi31218
4UnikArvika13189,3
5DilénKil12170,2
6Borgs MotorKunla11164,7
7PlutoHällekis2162,6
8KarlsbergMariestad21159,8
9RebeccaSkövde3155,7
10Hammarlund/Pike 2000Hallsberg11150,6
11BlänketLidköping21136
12BomsvängenKristinehamn2133,7
13RullstenLidköping2132,5
14JLLidköping2131,8
15CondorVällingby11125,8
16HältaVedum2114,7
17La-HaMariestad2111,1
18ChiquitaMariestad11107,5
19BullenHyssna2106,8
20LatitudeGötene11101,8
21Jakt ABKristinehamn11100,9
22StänkarnEd2100,6
23OrklaSkövde298,5
24DybergKarlstad294,3
25Torp-EdEd187,3
26BanjoGötene183
27StormGötene179,2
28SalmonseekerKristinehamn176,5
29OlssonTöreboda175,3
30DalslandEd172,1
31Ur KursVinninga172,1
32Big BangTöreboda171,7
33NjutisMariestad170,4
34TrollMariestad168,8
35LubbenBengtsfors165
36BlommanHova164,8
37JokernLidköping154,9
38Sandholms BilserviceTöreboda153,4
39Snyggve/LärkanFinnerödja153,2
40Gasten/TexasSkene151,8
41Brynja BoysKarlstad151,2
42Ullers/JaffaLidköping151
43MinnowLidköping150,7
44Bamse XXLSäffle150,5
45UtternMariestad150,5
46SpecLundsbrunn149,5
47KrantzSkövde148,8
48TobySkultorp147,7
49HSFÖrebro145,3
50SolidMariestad144,9
51RaptorTvärred144,6
Antal fisk87
Antal kg339,25
Medelvikt3,9
i kg



Största fisk idag:

Lax 88cm 7,720kg tagen av team Far å son från Skövde med skeppare Anders Karlsson men det var sonen i detta team som vevade in dagens största fisk

Denna fisk var större än den som fångades igår!!


Väderprognoser för morgondagen:

4-7m/s ost-nordost på fm
2-5m/s nordost-nord på em

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar